مواد شیمیایی و معدنی

به دلیل وجود ارتباطات گسترده با شرکت‏ها و دفاتر خارجی، امکان تأمین مواد اولیه مورد نیاز در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، رنگسازی و معدنی از جمله کبالت، انواع افزودنی‌ها و سنگ آهن هماتیت (الوژیست) طبق آنالیز مورد نظر متقاضی وجود دارد.

بیش از ۳۰۰ کانی آهن در طبیعت یافت میشود که مهم ترین آنها عبارتند از: مگنتیت، هماتیت، مارتیت، گوتیت، لیمونیت، سیدریت و شاموزیت. اما مهمترین کانی‌های آهن مگنتیت و هماتیت است.

الوژیست نوعی هماتیت است که دارای فرمول شیمیایی Fe2o3 می‌باشد. مقدار آهن در این کانی به ۷۰% می‌رسد و مقدار بسیار کمی آب دارد. رنگ این کانی از خاکستری فولادی تا سیاه آهنی تغییر می کند. سختی کانی الوژیست برابر با ۵ الی ۶ و چگالی آن برابر با ۲۶/۵ می‌باشد.

کبالت (Cobalt) یک عنصر شیمیایی با نماد Co و عدد اتمی ۲۷ است و مانند نیکل در پوسته زمین تنها به صورت ترکیب یافت می‌شود. کبالت به شکل عنصر آزاد، فلزی سخت، براق و  به رنگ خاکستری – نقره ای است.

امروزه مقدار قابل توجهی از این فلز به طور خاص از یکی از سنگ معدن‌های فلزی درخشان مثل کبالتیت (CoAsS) تولید می‌شود. کبالت معمولاً به‌تنهایی استخراج نشده و به‌عنوان محصول جانبی فعالیت‌های استخراج مس و نیکل به دست می‌آید.

رنگدانه‌های آبی با پایه کبالت (آبی کبالت) از زمان‌های بسیار قدیم برای ساخت جواهرات و شیشه‌هایی با رنگ متمایز استفاده می‌شود.